Cestování po Vídni

Doprava po Vídni byla ze začátku docela složitá, ale jakmile jsme pochopili, jak co funguje, vše začalo být najednou o moc jednoduší.

Na cestování lze využívat metro, autobusy a tramvaje.

Většina stanic tramvají a autobusů jsou nízké, takže na nich můžete bez problémů najet. Každá tramvaj, kterou jsme jeli, měla místo pro vozíčkáře hned vedle kabiny řidiče, který kdykoliv nás viděl, vyšel a chtěl nám pomoct nebo vytáhnout plošinu.

Je ale potřeba dávat pozor, které tramvaje jsou uzpůsobené pro vozíčkáře (mají na tabuli nebo v aplikaci obrázek vozíku), protože jinak se nikam nedostanete.

Podle našich informací by všechny stanice metra měly mít výtah, který vás zaveze dolů tam, kam potřebujete.

U zastávky Praterstern se nám stalo, že byl výtah tím směrem, kam jsme potřebovali, rozbitý, takže jsme to vyřešili tak, že jsme jeli jednu zastávku na druhou stranu, vystoupili a následně vyjeli nahoru, kde jsme použili již funkční výtah a nasedli na to metro, které jsme potřebovali.

Cestování metrem bylo velmi zdlouhavé. Abyste se dostali k metru, musíte využít již zmíněné výtahy, které jezdí většinou strašně pomalu. Metro následně jezdí většinou každých 5 až 10 minut, ale potom zase je potřeba výtah. Na některých stanicích musíte využít i třeba dva výtahy, abyste se vůbec dostali nahoru.

Pro vyhledávání spojů jsme používali aplikaci WienMobil. Tato aplikace vám dokáže najít nejen cesty městskou hromadnou dopravou, ale i cyklostezky a cesty pro auta.

Když ji otevřete, uvidíte mapu zastávek ve vaší blízkosti (vždy je nejlepší, abyste zaklikli, že aplikace může sledovat vaši polohu, neboť vám při otevření najde nejbližší zastávky). Nahoře je vyhledávací okénko, do kterého napíšete název nejbližší zastávky. Následně vám vyskočí seznam tramvají, které z tohoto místa jedou, a kdy odjíždí. Když kliknete na jednotlivá čísla spojů, ukáže se vám, seznam zastávek a když rozkliknete vpravo okénko vedle každé zastávky, objeví se vám rozpis časů, kdy tento spoj odjíždí, jestli je vozíčkářský a taktéž když klikněte na číslo zastávky, objeví se vám to samé (viz video dole).

Další funkcí této aplikace je vyhledávání spojů.

Nahoře vlevo uvidíte tři čárky pod sebou, na které když kliknete a následně dáte Route, tak se dostanete znovu k mapě, ale nahoře budou tentokrát dvě okénka. Do první napíšete zastávku, kde se zrovna nacházíte, a do druhé, kam chcete jet, a aplikace vám následně ukáže nejlepší a nejrychlejší cesty. Ideální je si vyhledat spojení, kterým potřebujete jet, a následně, jestli ten spoj je bezbariérový, protože u vyhledávání cesty od/do vám aplikace neukáže, jestli je spoj vozíčkářský, nebo ne. Když je se spojem nějaký problém, aplikace ukazuje upozornění.

Další funkcí této aplikace, kterou jsme ale nevyužili, je ta, že přes ni jdou kupovat jízdenky. Na toto bych si ale dávala pozor. Na Obchod Play má kupování jízdenek velmi špatné hodnocení a recenze.

My jsme jízdenky kupovali v trafice, ale jdou také kupovat přímo v MHD.

Dvě věci, které se nevztahují k cestování, ale za mě jsou docela důležité.

1. Všechny vozíčkářské záchody jsou na euroklíč. Ať přijdete kamkoliv, neplatíte za záchody, ale odemykáte si euroklíčem.

2. Ve Vídni narazíte skoro na každém rohu na nádoby/kašny s pitnou vodu, kterou si můžete napustit. Když uvidíte (většinou modré) značení s bílým kohoutkem, znamená to, že je pitná a že je v pořádku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*