Řím: 2. den (Piazza Navona, Pantheon, Piazza Colonna, Španělské schody, Fontana di Trevi, Palazzo Massimo)

Dnes jsme věnovali převážně baroknímu Římu.

Začali jsme na Piazza Navona. Je to obrovské náměstí udělané z původního sportoviště. Na západní straně je překrásný kostel s přilehlými paláci. Na náměstí se nacházejí tři krásné kašny od architekta Berniniho. Jižní je Mouřenínova Fontana, kde je Maur s delfínem. Uprostřed stojí obrovská kašna znázorňující čtyři tehdy známé světadíly, symbolizované velkými řekami. Nejseverněji je Neptunova kašna. Velmi zajímavé byly terasy přistavěné na střechách domů, které jsou typické pro celý Řím.

Naše další cesta směřovala k Pantheonu. Původní chrám z antického Říma, zasvěcený všem bohům, byl později změněn na katolický kostel. Má nádhernou vysokou klenbu s devítimetrovým otvorem. Uvnitř Pantheonu je možné vidět hroby známých politiků a umělců. Překrásné jsou reliéfy na oltářním stole.

Odtud jsme šli na Piazza Colonna, kde se nachází sloup postavený po vítězství Marca Aurelia nad markomany v druhém století n. l. Na sloupu jsou vyobrazeny scény z těchto bitev a na vrcholu stjí socha sv. Pavla.

Další naší zastávkou byly Španělské schody. V anglické čtvrti Říma postavili Francouzi schody vedoucí ke katedrále, kterou financoval francouzský král. Před nimi je krásná loď od Berniniho.

Nakonec jsme se zastavili u fontány di Trevi. Ta je pro vozíčkáře přístupná jen ze silnice, ale i tak stojí za to ji vidět.
Tím jsme ukončili naší barokní prohlídku Říma a vydali jsme se muzea Palazzo Massimo. Vydali jsme se tam vlastně náhodou, neboť nás u snídaně oslovila starší Němka a tohle místno nám doporučila.

Je to tři patrová budova, ve které jsou ukázky antického umění. Jsou tam sochy, reliéfy a v nejvyšším poschodí úžsné zbytky fresek, které se našly při vykopávkách u Tibery. Byly zde taky velmi pěkné mozaiky na stěnách a dlaždice na zemi.

Co na to doprovod? Většina dnešní cesty probíhala na zadních kolečkách, protože nerovnoměrné kočičí hlavy plné děr, kanálů a nájezdů nejsou moc přátelské k vozíku. Vstup do Pantheonu je zdarma pro vozíčkáře a doprovod, je nutné přijít k rampě na levé straně, kde se už o nás postarali. Dolů přímo Fontaně di Trevi jsme se kvůli schodům nedostali. Jakmile jsme se ale nad nimi zastavili a smutně vzdychli, začalli nám nabízet místní hlídači, okolojdoucí policisté i zdartní turisté, že Símu snesou. Palazzo Massimo je zdarma pro ZTPP, ZTP i doprovod. Vchod pro vozíčkáře je vedle hlavního vchodu (stačí zazvonit) a mezi patry se dá pohybovat výtahem. Mimo muzeum jsme dnes našli jen jedny vozíčkářské WC, a to na náměstí pod Španělxkými schody (skleněný výtah vlevo).

Co si budu pamatovat? Pro mě muzea většinou nejsou zajímavá, ale toto muzeum mě velmi nadchlo a budu si ho dlouho pamatovat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*