Náš čtvrtý den jsme nezačaly moc dobře, protože ráno a v noci hodně pršelo, takže jsme si myslely, že ani nevyjdeme z hotelu. Ale nakonec to dobře dopadlo a vyrazily jsme směr slovácká muzea.
První muzeum se jmenuje Slovácké muzeum. Vevnitř jsou vystavené kroje z různých krajů a obcí. Je tu vyobrazeno několik zvyků jako například: hody, Mikuláš nebo svátek sv. Lucie, kdy se dívky převlékaly do bílého, chodily po vsi strašit děti a v chalupách kontrolovaly, jestli je uklizeno. Také tu byly různé výrobky, které dříve vyráběly. Byly tu i ukázané řemeslné nástroje, jako třeba stroj na tkaní.
Dále jsme navštívily Galerii Slováckého muzea. Když jsme sem vstoupily, byly tu tři větší schodky, ale daly se dobře zdolat, protože tu naštěstí měli rampu. V prvním patře budovy se bohužel chystala výstava na večer, takže jsme si mohly projít jen druhé poschodí, do kterého jsme se dostaly výtahem. Tady byly vystavené různé obrazy a sochy z období 300 let zpět. Já osobně na obrazy moc nejsem, takže mě to úplně nenadchlo, ale pro ty, kteří tomu rozumí, je to opravdu dobrý hodinový výlet.
Naše další zastávka bylo muzeum jménem Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum. Toto muzeum mi přišlo nejzajímavější. Je rozděleno na tři části:
1. část je Velká Morava. Zde byla velká místnost, ve které byly uprostřed trosky základu kostela, kolem kterého bylo pohřebiště, takže jsme mohly vidět několik lidských koster. Nad těmito troskami byly vyobrazeny scénky ze života na Velké Moravě, například křest, úmrtí nebo jak dříve lidé vyráběli různé výrobky.
2. část je Příběh Konstantina a Metoděje. Tady, hned jak jsme přišly do místnosti, bylo velké plátno, kde se promítal krátký film. Tento film byl rozkouskovaný na jednotlivé části života Konstantina a Metoděje. Byl od jejich mládí až po příchod na Velkou Moravu. Když jsme se na tento film dodívaly, prošly jsme si zbytek místnosti, kde jsme si na stěnách prohlédly fresky z jejich života.
3. část je Pravěk Uherskohradišťska. Zde byly ukázky výrobků z doby železné a bronzové. Byly tu výrobky, které lidé potřebovali k denní potřebě až po nádherné šperky.
Ještě jsme se chtěly zastavit ve skanzenu Rochus, ale parkoviště je pod prudkým štěrkovým kopcem, takže jsme to nechtěly riskovat, a tak jsme vyjely nad kopec ke skanzenu. Když jsme byly nahoře, uviděly jsme, že cesta, po které jsme se měly vydat, byla po trávě a kamínkách, takže jsme to nakonec zabalily a jely na hotel.
Co na to doprovod? Do Galerie slovanského muzea vede dlouhá rampa a uvnitř je možné využít výtah. Cesta k Památníku Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum je velmi špatně značená a těžce se hledá. Přístup je ale dobrý, vše bezbariérové a mezi patry lze využít výtah.
Co si budu pamatovat? Přišly mi tu velmi zajímavé kovové figurky šachů různých tvarů v Galerii Slováckého muzea.
Přidejte odpověď