Barcelona: 4. den (Montjuic)

Ráno čtvrtý den jsme vyjeli na pevnost na kopci Montjuïc. Tahle pevnost je zajímavá hlavně výhledem na přístaviště Barcelony. Také tu na stromech rostou mandarinky. Jinak je tu kostková dlažba, takže se ne úplně dobře jezdilo.

Dále jsme autobusem dojeli do stadionu FC Barcelony. Já osobně nejsem fanoušek fotbalu, takže jsem nečekala, že se mi bude líbit, ale chvíli jsme si sedli na lavičku, pustili píseň Barcelona, která zahajovala Olympiádu v roce 1992, a byla to velmi příjemná atmosféra.

Poté jsme šli do botanické zahrady Jardí Botànic de Barcelona. Tato zahrada je jen z kopce do kopce, takže mi přišlo úžasné, že u pokladny půjčovali elektrické vozíky, takže si například moje babička mohla sednout a celou zahradu projet na vozíku. Jinak zahrada samotná má moře nádherných výhledů na celé město, ale i krásné stromy a rostliny.

Až jsme si prohlédli zahradu, vydali jsme se do skanzenu Poble Espanyol. My jsme si prošli hlavně architekturu. Bylo zde celé Španělsko, rozdělené na čtyři části, a to na severní, jižní, centrální a středomořskou. V každé části byly vždy jedinečné budovy. Mně se nejvíce líbila bílá budova s modrými květináči na stěně.

Co na to doprovod? Náš původní plán byl vyrazit na Montjuic lanovkou. Ale ta bohužel zrovna měla dvacetidenní pauzu na plánované opravy, takže jsme zvolili jiné řešení.

Z metra jsme na stanici Paral-lel přestoupili na pozemní lanovku: vše je perfektně značené. Jen je potřeba s vozíkem nastoupit až do posledního vchodu, protože na horní stanici jsou schody. A platí tu stejný lístek jako na metro.

Vyjeli jsme na konečnou na Parc de Montjuic a tam přesedli na autobus 150. Zastavuje přímo před východem z pozemní lanovky a zavezl nás těsně pod hrad. Ten je pro vozíčkáře přístupný jen částečně, velká část je pokrytá starou dlažbou, kde jsme museli jezdit jen na velkých kolech. ZTP, ZTPP a doprovod zdarma (nutné ukázat průkazky).

Autobus 150 se ukázal jako naprosto skvělý k poznávání Montjuicu. Sjeli jsme s ním i k Olympijskému stadionu, poté k Poble Espanyol a nakonec na Plaza de Espana.

Stadion je přístupný zdarma. Vedou tam sice schody, ale když nás místní hlídač uviděl, otevřel nám kousek dál vchod po rovině.

Botanická zahrada za stadionem chce opravdu elektrický vozík nebo statný doprovod. Cesty jsou hladké betonové, ale je to opravdu pořádný kopec. Na začátku je ale možné si zdarma půjčit elektrické vozítko. Pro ZTP a ZTPP je vstup zdarma, ale musí se prokázat průkazkou (i vozíčkář). Toalety pro vozíčkáře v pohodě.

Fyzicky náročný pro doprovod je i Poble Espanyol, a to především kvůli dlažbě. Občas končí některá ulice schody, ale díky mapce lze vždy najít řešení. Sleva na vstup pro ZTP a ZTPP, několikery toalety pro vozíčkáře.

Co si budu pamatovat? Výhledy z botanické zahrady.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*