Berlín: 1. den

K Vánocům jsem dostala dárek v podobě dvou lístků na koncert mé nejoblíbenější zpěvačky Olivii Rodrigo do Berlína. Asi nemusím říkat, že to byl můj nejlepší dárek v životě. Proto jsem se tam s rodiči a sestrou vydala. Samozřejmě jsme se také podívali po berlínských památkách a zajímavostech.

První den jsme začali u Braniborské brány, kde bylo, jak se dalo očekávat, mnoho lidí. Nejvíc se mi na ní líbila socha bohyně Vítězství se čtyřspřežím, protože mi to připadalo jako dominanta celé brány.

Když jsme prošli bránou, vyrazili jsme k budově Říšského sněmu. Moc se mi líbilo, jak celá budova byla starší, ale na střeše měla moderní skleněnou kopuli.

Dále jsme navštívili Památník holocaustu. Moc mi to tak nepřipadalo, ale je opravdu obrovský, protože se tam nachází dohromady 2711 kvádrů. Hodně se mi líbilo, že tam měli na zemi vyznačenou cestu pro vozíčkáře, protože ostatní cesty byly různě naklopené a z kopce a do konce.

Poté jsme autobusem dojeli k zámku Charlottenburg, kde jsme si prošli jeho zahradu a podívali se na jeho nádvoří.

Protože jsme už měli hlad, vydali jsme se na prý nejlepší kebab v Berlíně. Nedozvěděli jsme se, jestli opravdu je nejlepší, ale asi byl podle fronty, která by určitě trvala víc jak hodinu. Místo toho jsme si dali pizzu u stánku vedle a vyrazili k Checkpoint Charlie.

Checkpoint Charlie je místo, které patří k nejznámějším bývalým hraničním přechodům v Berlíně. Přišlo mi jako dobrý nápad, že tam měli i fotky z té doby.

Dále jsme šli na náměstí Gendarmenmarkt. Zde jsou tři stavby, a to Deutscher Dom, Französischer Dom a koncertní dům Schauspielhaus. Bohužel jsme na tomto náměstí nemohli být, protože se rekonstruovalo, takže jsme ho viděli jen z dálky. Tyto stavby se mi i přes to, že jsme nebyli na náměstí, velmi líbily.

Když jsme si všechny tři domy prohlédli, vydali jsme se k řece naproti Uber Areny, kde jsme si užívali pohled na řeku a krásné písně od pouliční zpěvačky.
Během cesty na hotel jsme si prošli část berlínské zdi. Moc se mi líbily všechny pomalované části, nějaké byly zvláštní, nevěděla jsem,co měly symbolizovat, ale některé se zase na druhou stranu velmi líbily.

Co na to doprovod? Berlín je z bezbariérového hlediska bez problémů, jen potřeba si dát pozor na rozbité sklo na zemi. Po Berlíně jsme se přemísťovali autobusem nebo metrem. Zvláštní jízdenky pro vozíčkáře a doprovod nemají. Autobusy mají plošinu, kterou řidič vytáhne. Metro je přístupné ve většině případech výtahem, je potřeba si vyhledat bezbariérovou stanici.

Ubytováni jsme byli v Schulz Hotel Berlin (https://www.schulzhotels.com/ ), který je naproti nádraží Ostbahnhof. Hotel je bezbariérový, je potřeba ale dopředu zamluvit vozíčkářský pokoj. 

Mercedes Benz Arena (Uber Arena) je přístupná bočním vchodem pro vozíčkáře, na místo se dostanete výtahem (doprovod má své místo na sezení, vozíčkář vidí na pódium i přes lidi, kteří stojí před ním). 

Toalety jsme ve většině případech navštívili v McDonalds nebo v obchodních centrech, kde využijete euroklíč. 

Co si budu pamatovat? Velmi příjemnou atmosféru u řeky a první památku z Berlína

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*