Budatinský zámek a Rosefeldův palác

Třetí den jsme toho moc neudělali, protože bylo opravdu velké vedro a nic moc se nám nechtělo.

Začali jsme na Budatinském zámku. Vnitřek zámku je bohužel bariérový, takže jsme se na prohlídky nedostali. Ale koná se tu výstava drátenictví, takže jsme se na ni podívali. První část se věnovala původní práci drotárů. Například odrátění misek, džbánů, nádob a různé výrobky ze dřeva a drátů, které se využívaly na vesnici a to lopaty, vydle, cepy, …. Druhá část byla moderní umělecké drátenictví. Byly zde misky, některé i z barevných drátů, lustry, různé nádoby, zvířata a lidé. Jak staré, tak i nové zpracování mi připadalo velmi zajímavé. V okolí zámku byl překrásný park, kde se i za velkého tepla dalo příjemné trávit čas. U zámku je i kaplička. Ta má dvě místnosti, v jedné je samotná kaplička a v druhé jsou vystaveny sochy svatých a plakáty dalších soch.

Dále jsme pokračovali do Rosenfeldova paláce. Ve druhém poschodí je výstava loutek. Za mě je to velmi pěkně udělané. Trasa je po skleněné části chodníku, pod kterým jsou vystaveny artefakty. Jsou tu také kolem dokola vystaveny loutky z pohádek, které jsem bohužel neznala. Velmi mě překvapilo mě, že většina loutek měla v dolní části dráty, kterými byly ovládány. Já znám jen maňásky nebo loutky, které se ovládají za dráty shora. V prvním poschodí je výstava, kde jsou obrazy a různé sochy. Já obrazům většinou moc nerozumím a tyto mi připadaly zvláštní. Na to, jak krásně palác působil zvenku, vnitřek byl nezajímavý.

Co si budu pamatovat? Skleněný chodník v paláci a krásnou letní atmosféru na zahradě kolem zámku.

Co na to doprovod? Celý zámek je nepřístupný vozíčkářům, dá se jít jen na výstavu drátenictví a do kapličky. Palác je velmi špatně značený. Pochopili jsme až na místě, že se dá dojet až k paláci a tam zaparkovat. Uvnitř budovy je výtah, kterým se dá všude dostat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*