Ve dvě hodiny odpoledne nás měl z hotelu vyzvednout taxík na letiště, takže v plánu bylo válet se dlouho v posteli, potom zabalit, projít se po okolních obchodech a pak si dát oběd. Ale já jsem trvala na tom, že pojedem ještě jednou do centra Londýna.
Z metra jsme přesedli na autobus, viděli jsme zase Tower of London a přejeli Tower Bridge. Tam jsme vystoupili a přešli k Temži. Odtud jsme kromě zvedacího mostu viděli i Tower of London, mrakodrapy v City a londýnskou radnici. Po jižním břehu Temže jsme vyrazili kolem lodi HMS Belfast a nákupní galerie Hay k London Bridge.
Měli jsme v plánu vyjet na nejvyšší budovu Evropy The Shard, která je vidět snad odevšad, ale bohužel v pondělí mají zavřeno. Tak jsme šli dál do čtvrti Southwark.
Zastavili jsme se v katedrále, která je osm set let stará a má kolem sebe moderní přístavbu. Hned, jak jsme tam přišli, vyšel za námi nějaký pán, který se omluvil, že výtah pro vozíčkáře dolů do katedrály je polámaný, ale hned nám připravil rampu přes svoji kancelář.
Takže jsme si mohli tenhle kostel prohlédnout i zevnitř. Byl moc hezký, ale nejzajímavější byl Shakespearův památník a pamětní deska Václava Hollara, který tu pracoval a díky kterému se ví, jak vypadal Londýn před velkým požárem roku 1666.
Zastavili jsme se na trhu s jídlem Borough Market, kde jsme viděli hodně mořských potvor, a pak prošli k lodi Golden Hind. To je replika lodi Francise Draka, který byl korzár (to je pirát pracující pro královnu).
Pak jsme viděli starou hospodu The Anchor, repliku divadla Globe, kde se hrají Shakespearovy hry, galerii moderního umění Tate Modern, která má sídlo v bývalé továrně a přešli jsme na druhou stranu Temže přes lávku Millenium Bridge, která si zahrála v Harrym Potterovi.
Na jejím konci je katedrála svatého Pavla. Tu postavil po velkém požáru roku 1666 Christopher Wren, který je pohřben v její kryptě. Stejně jako admirál Nelson, Winston Churchill nebo třeba Walter Flemming (ten objevil penicilin). Nádherná byla taky kopule s šeptající galerií.
A pak už jsme nasedli na metro, přijeli k hotelu, dali si kafe (teda já bílou čokoládu) a počkali na taxíka na letiště.
Co na to doprovovod? Celá jižní strana Temže, kudy jsme dnes procházeli, je bez problémů přístupná. Malinko náročnější je to kvůli povrchu kolem London Bridge Station a kolem Southwark Cathedral a Borough Market, ale zvládali jsme to bez větších problémů. Do St Paul´s Cathedral se dá dostat bočním vchodem (zleva přes zahradu), kde je připravený perfektní nájezd. Při vstupu tam dostane vozíčkář chip, díky kterému se může pohybovat sám výtahem).
Co si budu pamatovat: Moderní budovy vedle těch hodně starých, Střep, sochy opic na nábřeží, že Hollar neodešel po Bílé hoře z náboženských důvodů, bílou hrázděnou budovu The Globe, kryptu plnou náhrobků v katedrále svatého Pavla.
Datum: 21. listopadu 2022
Přidejte odpověď