MDB: Eliška Rejčka (Biskupský dvůr)

Eliška/Rejčka

Tentokrát jsem se vydala na představení Eliška/Rejčka, které se uskutečnilo na Biskupském dvoře v Brně. Na Biskupském dvoře znamená, že to byla venku pod Petrovem. Hlediště je po schodech, ale na mě tam už byli připravení dva pánové, kteří mě vynesli a dovezli na speciální místo pro vozíky.

Tento příběh vypráví o dvou ženách. O české královně Elišce Přemyslovně, která byla matka

Karla IV., a o její jmenovkyni Elišce Richenze (Rejčce). Richenza se velmi mladá provdala za Václava II. a musela přijmou jeho děti z předchozího manželství. Se všemi dětmi vycházela dobře, až na Elišku Přemyslovnu, se kterou bojovala celý život.

Manželství Richenzy a Václava netrvalo moc dlouho a ani druhé manželství s Rudolfem Habsburským nebylo dlouhé, proto žila Eliška většinu života jako vdova. Jedinou radostí jí byla dcera Anežka a přátelství s hejtmanem Jindřichem z Lipé, které se časem proměnilo na láskyplný vztah. Jindřich ji byl také jejím opatrovníkem v nebezpečných situacích, které měla na svědomí její nevlastní dcera Eliška Přemyslovna.

Mně se toto představení moc líbilo a všem bych to ráda doporučila.

Co na to doprovod? Jako vždy, na Biskupském dvoře nebyl jediný problém. Hned při příchodu k nám přišla paní uvaděčka, která už o vozíku předem věděla. Dva neuvěřitelně sympatičtí pánové pak Símu vytáhli po schodech (shodli jsme se, že je to lepší než rampa) a o přestávce ji stejně ochotně přesunuli dolů a opět na místo. Vše v pohodě a s úsměvem. Jediné mínus jsou toalety ve vedlejším Zemském muzeu. Zatímco pán správce byl opravdu vstřícný a ochotný, ten, kdo realizoval “bezbariérový” přístup na bezbariérové toalety patrně nikdy s vozíkem nejel. Rampa je opravdu hodně prudká a kluzká, takže jsme schody pro jistotu dolů schody seskákaly (s “jištěním” vpředu). Ale s tím divadlo nemá nic společného.

Co si budu pamatovat?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*