Rajecká Lesná a Žilina

Letos můj první výlet o letních prázdninách byla Slovensko v okolí Žiliny. Jako malá jsem zde párkrát byla, ale už si toho moc nepamatuji. 

Naše první zastávka cestou do Žiliny byl betlém v Rajecké Lesné. Byl dostaven roku 1995 a stavil se patnáct let. Je obrovský s mnoha pohyblivými dřevěnými figurkami. Tyto figurky představují, jak dříve vypadal běžný život lidí. Jsou tu také vystavené slovenské hrady. Dověděla jsem se mnoho věcí o výrobě a postup výroby různých látek. Moc se mi betlém líbí a doporučuji.

V této vesnici je i další zajímavost, gejzír, který trvale stříká do výšky 10 metrů. Zajímavý je hlavně v zimě, kdy padající voda namrzá a vytváří něco jako svíčku do výše 2 až 3 metrů. Já vím jen o dvou gejzírech na Slovensku, a to tady tento a v Herlanech na východním Slovensku, ale ten stříká přerušovaně vždy po několika dnech.

Po ubytování v hotelu jsme si prošli centrum Žiliny. Nepřipadá mi tu nic moc zajímavého jen radnice na náměstí a obchodní dům Mirage ve tvaru včelí plástve.

Co si budu pamatovat? Krásné zpracování betlému.

Co na to doprovod? Všechna místa byla bez problému dostupná s invalidním vozíkem. Gejzír je uprostřed lesa, takže je méně dostupný, ale dá se tam dojet bez problému autem. Jako hotel jsme si vybrali Palace Hotel Polom. Je tu bezbariérový pokoj, ale dovnitř hotelu se musíte dostat přes hotelový sklad, což není moc příjemné. V pokoji je menší koupelna, ale jinak je tento hotel zcela bezbariérový. 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*