Tábor SMA

Už odmala jezdívám vždy o prázdninách na tábor v Hostětíně. Tento tábor je speciálně připravený pro lidi, kteří mají spinální svalovou atrofii (SMA). Hrajeme tu různé hry, jezdíme na výlety a hlavně si užíváme spoustu zábavy.

Koná se vždy v Centrum Veronica Hostětín. Toto centrum je velmi ekologické, takže se tu hodně recykluje, používá se tu dešťová voda, jsou tu solární panely atd… Je tu taká velká moštárna, ve které se vyrábí opravdu vynikající mošt. Hostětín je u Bílých Karpat, takže je tu krásná příroda a příjemné počasí. Hned vedle Centrum Veronica je menší hřiště, na kterém vždy hrajeme hry. Je tu i obchůdek, do kterého si můžeme zajít, když máme chuť na něco dobrého.

Letos jsme se vydali na dva výlety. První výlet byl do výrobny Jelínkova alkoholu ve Vizovicích. Dali nám zde ochutnat několik jejich produktů a nám, kterým nebylo 18 let, dali ochutnat švestkovou limonádu, která byla opravdu hodně dobrá. Na prohlídce nám řekli něco o Rudolfu Jelínkovi a také, jak vznikla tahle výrobna alkoholu. Podívali jsme se, jak se jejich alkohol vyrábí. Když naše prohlídka skončila, vydali jsme se do čokoládovny, která je poblíž zámku Vizovice. Tam jsem si dala karamelovou zmrzlinu a několik pralinek, které byly vynikající.

Náš druhý výlet byl na bowling do Zlína, nebo-li do Bowling Pizza Zlín. Zde jsme si dali oběd, já jsem si dala Quattro Formaggi gnocchi, které byly hrozně moc dobré, akorát byly hrozně syté. Když jsme dojedli, začali jsme hrát. Bowling jde hrát celkem jednoduše, i když jste vozíčkář a neudržíte bowlingovou kouli v ruce. Když totiž máte rampu, jde to lehce, i když není jednoduché se strefit, ale i tak je super, že si to můžete zahrát. Akorát si vždy musíte několik dní dopředu tu rampu zarezervovat.

Takže pokud máte nemoc SMA a chtěli byste se vydat na nějaký tábor, určitě vám doporučím právě tento. Můžete si tu také vybrat, jestli chcete na první turnus, který je jen pro dívky, nebo jestli chcete na druhý turnus, který je i pro dívky i pro chlapce. Já osobně doporučuji druhý turnus, protože je tu víc srandy.

Co na to doprovod? Samotné ubytování je velmi dobře přístupné pro vozíčkáře, protože je k němu z venku sjezd. Pokoje jsou bezbariérové a také velké. Celý Hostětín je bezbariérový, i když je občas do kopce a z kopce.

Jelínkova výrobna je také bezbariérová, pouze do “whiskárny” je jeden menší schodek.

Čokoládovna je zepředu po schodech, ale když ji obejdete, najdete tam bezbariérový vchod.

Bowling Pizza Zlín je hodně nepřístupný vozíčkářům. Do prvního poschodí, tam kde se bowling nachází, vede výtah, i když trochu menší, ale je tam. Ale k bowlingovým dráhám a ke stolům na sezení jsou dva celkem velké schody, takže se tam jde velmi těžko dostat.

Co si budu pamatovat? Jak jsem si našla spoustu nových kamarádů, skvěle užitou zábavu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*