Londýn den 2.

Dneska jsme začali prozkoumáváním Westminstru. Z metra jsme vystoupili naprosti London Eye na druhé straně Temže, a první, co jsme uviděli byla Clock Tower. Už vím, že jí nesmím říkat Big Ben, protože to je jen zvon, který je uvnitř.

Pak jsme prošli kolem červených telefonních budek, u kterých stála fronta. Ne na telefonování, ale kvůli focení.

Pokračovali jsme do parku Svatého Jakuba, kde prý mají být pelikáni. Ty jsme ale neviděli, zato tam byla spousta pořádně vykrmených veverek, černá labuť a taky zelení papoušci. Taky jsme z Blue bridge poprvé uviděli Buckinghamský palác, kam jsme hned zamířili.

Král zrovna nebyl doma (pozná se to podle toho, jaká vlajka nahoře vlaje), ale měli jsme štěstí na střídání stráží: viděli jsme jak pochodující hudbu z paláce Svatého Jakuba, tak i jezdce na koních.

Po ulici The Mall ozdobené vlajkami jsme pak šli kolem Clarence House, kde zatím bydlí král Charles, k sochám jeho babičky a dědečka, tedy krále Jiřího VI. a jeho ženy Elizabeth.

Potom jsme zamířili k Horse Guard, kde se pořád ještě střídali “směny”. Ale protože se dlouho nic nedělo, prošli jsme branou, kterou smí projet jen ten, kdo má speciální slonovinovou kartičku, vyfotili se s vojáky na koních i bez a vydali se po Whitehall na Trafalgar Square.

Tomu vévodí sloup admirála Nelsona, obklopený čtyřmi lvy a uzavírá ho Národní galerie. Prošli jsme si vánoční trhy a sjeli výtahem do kavárny, která je udělaná z krypty kostela Svatého Martina v polích.

Další naše zastávka byla na Covent Garden, kde je tržnice a kde začíná děj My Fair Lady. Na vozík to tam teda není nic moc, ale byly tam úžasná vánoční výzdoba z lamp v podobě obrovského jmelí.

Odtud jsme prošli na Leicester Square a Piccadily Circus, kde jsme se snažili nakoupit nějaké suvenýry, ale marně.

Protože nás už nebavilo chodit, sjeli jsme autobusem zase k Temži a lodí jeli k Toweru of London. Podjeli jsme Tower Bridge a vystoupili v doku Svaté Kateřiny, kde je nádherná hospoda The DIckens Inn a taky tu kotví spousta jachet.

Pak už nás čekala jen tradiční anglická pub, a protože byl pátek, museli jsme si dát fish and chips.

Co na to doprovod? Jezdit po Londýně je většinou snažší než v Brně. Naprostá většina chodníků má nájezdy a dlažba je rovná a hladká. Náročné je to kolem Covent Garden, ale uvnitř tržnice není problém a pořádně nám dal zabrat hodně strmý výstup po výstupu z lodi.

Co si budu pamatovat? Veverky v parku Svatého Jakuba, že ne každá vlajka nad Buckinghamem znamená, že je tu král, vojáky na koních při střídání stráží, že admirála Nelsona vezli domů naloženého v brandy.

Datum: 18. listopadu 2022

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*