Londýn den 3.

Dnešek byl hoooodně dlouhý, ale zažili jsme fakt spoustu věcí.

Ráno jsme museli vstávat brzy, abychom vše stihli. Bohužel byla zavřená naše zastávka metra, takže jsme museli změnit plány a přejet autobusem na jinou.

Vystoupili jsme jako včera na Westminstru a začali prohlídkou parlamentu.

Před vchodem už čekala dlouhatánská fronta, ale vzali nás bokem a my všechny předběhli. (Ono tlačit se s vozíkem mezi čekajícími davy není vůbec příjemné ani praktické). Fotit se mohlo bohužel jen ve vstupním sále. Protože byl polámaný hlavní výtah, museli jsme obejít spoustu chodeb, takže jsme se dostali do míst, kam se běžně nechodí. Viděli jsme třeba část, kde bydlí pán, který vede dolní sněmovnu.

Do centrální lobby jsme se dostali z obrácené strany než ostatní návštěvníci. Prvně jsme vyrazili do sněmovny lordů. Ta je nádherně vyřezávaná a všechny sedačky (i po cestě) jsou červené. Stejnými chodbami jsme se vrátili a dali se na druhou stranu do dolní sněmovny. Tam je zase všechno polstrování zelené.

Protože jsme měli čas, zastavili jsme se ve Westminsterském opatství, které je hned vedle. Tady se konají korunovace britských králů a královen a taky některé svatby. A taky je tu spousta náhrobků a hrob neznámého vojína, který byl obskládaný věnci z papírových červených máků. Ty jsou symbolem válečných veteránů a protože byl jen týden po výročí konce první světové války (11. 11. 1918), bylo jich po celém Londýně plno.

Kvůli schodům jsme se nedostali do kaple Jiřího VII., podle které byla zvolena podoba přestavby protějšího parlamentu, ale viděli jsme varhany, kněžiště, hrobku Isaaka Newtona se zeměkoulí, místo, kde se konají korunovace i trůn, na kterém král sedí. Protože do křížové chodby vedly schody, objeli jsme to venkem a vešli dovnitř místem venkovním dvorem. Byla to moje první křížová chodba, kterou jsem viděla, a moc se mi líbila.

Odpoledne nás čekal muzikál Phantom of the Opera. Divadlo bylo v centru města a chodí se tam v obyčejném oblečení. Zpívali fakt dobře a kulisy byly taky super, ale já jsem byla na pár představeních v MDB Brno, takže mě to zas tak moc nepřekvapilo. Ale bylo to hezký.

Pak jsme jeli do Hyde Parku a chtěli si projít Winter Wonderland, jenže loni prý zavedli lístky, které byly na dnešek úplně vyprodané. Tak jsme se aspoň koukli na osvětlené atrakce zvenku a přejeli autobusem na Piccadely Circus. Ten už znám ze včerejška, Po cestě jsme si koupili výborný wrap a snědli ho na sedátkách kolem Leicester Square.

Pak jsme vyrazili kolem Trafalgar Square na autobus, který stráááááášně dlouho nejel. Nakonec jsme museli cestu vymyslet jinak, abychom byli včas u Tower of London.

Když jsme se tam konečně dostali, probíhala jakási audiovizuální show, kdy se promítali obrazy na stěny hradu. My jsme tam ale byli kvůli Ceremony of the Keys, což je nejstarší vojenský rituál na světě. Až na to, že to tam na starých kamenech fakt drncalo, to bylo dobrý.

Co na to doprovod? Všechna navštívená místa jsou dokonale připravená pro vozíčkáře. Při čekání ve frontách nás vždy brali dopředu a v případě schodů se vždy objevil nějaký zaměstnanec, který nás nasměroval tak, abychom se jim vyhnuli a zároveň informoval dalšího, že se tam za chvíli objevíme. Všichni neuvěřitelně ochotní, vstřícní a kompetentní. Vstupenky do parlamentu, na muzikál i na Ceremony of the Keys jsme koupili předem a všude byl vstup doprovodu zdarma.

Co si budu pamatovat? Zelené lavice v dolní sněmovně a červené ve sněmovně lordů, obrovský vstupní sál parlamentu, ve Westminsterském opatství vitráže, korunovační sál a křížovou chodbu, v divadle chvíli, kdy bylo z nějakého důvodu přerušené představení, scénu, na které jedou hlavní představitelé na loďce a taky tu na střeše opery a obrovský lustr, dupání vojáků v Toweru a jejich rozhovor při předávání klíčů a že se musím naučit pořádně anglicky, abych rozuměla.

Datum: 19. listopadu 2022

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*