Londýn den 4.

Ono to může vypadat, že jsme toho dneska moc nestihli. Viděli jsme totiž jen Tower of London a Greenwich. Ale i tak jsme měli celý den co dělat.

Protože zase nejezdila linka Elizabeth II, museli jsme jet autobusem a pak metrem. Ale to už jsme měli ze včerejška nacvičené, takže pohoda.

Vystoupili jsme na Tower Hill a přešli k Tower of London. To je hrad u řeky, který tu založil Vilém Dobyvatel a pak tam skoro každý král něco dostavěl. Ze začátku jsme šli stejnou trasou jakou včera při Ceremony of the Keys. Pak jsme si prohlídli krkavce, o kterých se říká, že když opustí Tower, padne monarchie. Pro jistotu je měli v klecích, i když tvrdili, že je to kvůli ptačí chřipce 🙂

Pak jsme si prohlídli Bílou věž, která je základem celého hradu a prošli do ooooobrovského trezoru, kde jsou vystavené korunovační klenoty.

Od Toweru jsme lodí přejeli na Greenwich. Po cestě přes Docklands jsme vybírali, kde by se nám líbilo bydlet. Asi všude. Jsou to totiž moc hezky předělané staré doky na přístav. Jen jejich cena je asi hodně vysoká (předevčírem říkal průvodce na lodi, že pod dva miliony liber se tady byt nekoupí). Projeli jsme taky kolem Canary Wharf, kde prý kdysi bývaly nejvyšší budovy v Londýně.

Na Greenwichi jsme si prohlédli loď Cutty Sark, která přivážela bavlnu z Austrálie a čaj z Cíny. Potom jsme prošli tržnicí, kde jsme si ve stánku dali vynikající gnocchi. Už při čekání, až se připraví, mi pan prodavač dával ochutnávat, takže jsem pak byla úplně plná.

Pak už nás čekal hrozný kopec přes park k observatoři s červenou koulí na střeše, která sloužila k seřizování času na lodích na Temži. Zvrchu jsme si prohlédli Canary Wharf (to jsou mrakodrapy s kancelářemi), The O2, elektrárnu a taky nakoukli na poledník. Dole jsme taky viděli National Maritime Museum a The Queen House.

Pak jsme ještě chtěli vidět Thames Barriers, které zachraňují Londýn před povodní od moře. Původně jsme se chtěli vrátit zase lodí na Greenwich, ale pak jsem se rozhodli, že vystoupíme na poslední zastávce lodě. Bylo to už jako u moře, zrovna zapadalo sluníčko a vypadalo to super.

Autobusem jsme přejeli k hotelu, ve stejném pub jako v pátek jsme si dali kousky smažené ryby a šli spát.

Co na to doprovod? Tower of London je pro vozíčkáře přístupný částečně, ale i tak to stojí za to. Je nutné počítat s historickou dlažbou ze zaoblených vystouplých kamenů. Bezproblémový je průjezd trezorem s korunovačními klenoty. Místní hlídači velmi ochotně na požádání obrátí směr jednoho z jezdících chodníků kolem vitríny s korunami, takže je možné jezdit kolem dokola. Nástup na loď byl bez problémů, ale na Greenwich je opravdu hodně prudký přesun nahoru na nábřeží. Kopec k observatoři dá pořádně zabrat. Dá se to objet zprava po silnici, ale i tak jsme zakládali několik výškových táborů.

Co si budu pamatovat? V Toweru krkavce, beefeatery, kontrast mezi Towerem a okolní moderními budovami, nádherné koruny. Mrakodrapy v Canary Wharf, nové domy v Docklands, poledník na dvorku observatoře.

Datum: 20. listopadu 2022

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*